דף מידע בנושא קדחת מערב הנילוס

קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever) – דף מידע לתושב

 

מהי קדחת מערב הנילוס?

מחלה ויראלית המאופיינת בחום, כאבי ראש, חולשה כללית, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים. סיבוכים נדירים אפשריים דלקת במערכת העצבים המרכזית או דלקת קרום המוח. 

תקופת הדגירה של וירוס בגוף האדם, מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה נע בין חמישה ימים לשלושה שבועות (בדרך כלל 6 ימים) והמחלה נמשכת, לרוב, 3-6 ימים. כמו רוב המחלות הוויראליות אין טיפול למחלה למעט טיפול תומך ומניעת סיבוכים אפשריים.

 

גורם המחלה

קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever)  נגרמת על-ידי נגיף (וירוס) שחודר לגוף האדם במהלך עקיצת היתוש שניזון מציפורים נגועים. חשוב להדגיש שהנגיף נמצא רק בציפורים / עופות נשאים או חולים ומועבר לבני האדם בעיקר על-ידי יתושי Culex  (היתוש הנפוץ ביותר בארץ) ותקופת שיא של הדבקות בנגיף בארץ הינה בין חודשי הקיץ לאמצע אוקטובר.

לא קיים כיום חיסון נגד קדחת מערב הנילוס ולכן קיימת חשיבות רבה להימנעות מעקיצות יתושים.

בישראל התפרצות המחלה הופיעה בבני האדם בין השנים 1998-2000 ומאז המחלה מדווחת כל שנה בכל חלקי הארץ והיתושים הנגועים בנגיף נמצאו לאורך השנים כמעט בכל אזור של מדינת ישראל. לאחרונה, בבדיקת דגימות של יתושים בוגרים שנאספה בבית אריה על ידי המשרד להגנת הסביבה, נמצאה נגיעות בנגיף קדחת מערב הנילוס. ממצא זה מגדיל סיכוי להתפתחות התחלואה בבני האדם.

 

 

 

התגוננות מפני המחלה:

בנוסף לפעולות המבוצעות על ידי המועצה במרחב הציבורי – ניתור ואיתור בתי גידול ליתושים, מניעת הצטברות והזרמת מים והדברה במוקדי דגירה, קיימת חשיבות גבוהה להתגוננות אישית מפני היתוש ומניעת מקומות דגירה של יתושי Culex במרחב הפרטי על ידי התושבים.

מניעת מקומות דגירה של יתושי Culex במרחב הפרטי

התושבים מתבקשים לייבש מים עומדים בחצרות, למנוע אגירת מים במכלים מעשה ידי אדם כגון כדים, דליים, עציצים ותחתיות של עציצים ואדניות, אגרטלים, צמיגים וכל כלי קיבול אחר, ולהימנע מהשקיית יתר. אין להזרים מים למרחב הציבורי.

התגוננות אישית מפני עקיצות יתושי Culex (הפעילים בשעות החשיכה):

ü     לבישת ביגוד ארוך וקל בעת שהייה מחוץ לבית בשעות החשיכה.

ü     שימוש בתכשירים דוחי יתושים על גבי אזורי גוף חשופים.

ü     שמירה על פתחי הבית סגורים בשעות החשיכה.

ü     שימוש במאווררים ובמזגנים.

ü     התקנת רשתות נגד יתושים בעלות צפיפות חורים גבוהה.

ü     שימוש במכשירים לדחייה או קטילה של יתושים.

 

 

במקרה של עקיצה, יש לנהוג כבכול עקיצה אחרת. ניתן למרוח על מקום העקיצה חומר המרגיע את תחושת הגירוד. במקרה של תגובה אלרגית חריפה או זיהום משני יש לפנות לרופא. במידה ו-5 עד 21 ימים לאחר העקיצה מתפתחת מחלת חום דמוית שפעת, יש לגשת לרופא המטפל לצורך אבחון וייעוץ.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד